KEMALPAŞA’DA KADIN ADAYLA DEĞİŞİM ZAMANI

Menderes ilçesinin en büyük Mahallesi Kemalpaşa’da değişim rüzgarı esiyor. Samimiyeti, kişiliği ve sıcak yaklaşımıyla 5 dönem Mahalle Muhtarlığı yapan Recep Değirmenci bu dönem jübilesini yapmaya hazırlanıyor. Koltuğun en güçlü adaylarından birisi ise Muhtar Recep Değirmenci’nin asistanı Nurcan Yeşilköy.

KEMALPAŞA’DA KADIN ADAYLA DEĞİŞİM ZAMANI

Menderes ilçesinin en büyük Mahallesi Kemalpaşa’da değişim rüzgarı esiyor. Samimiyeti, kişiliği ve sıcak yaklaşımıyla 5 dönem Mahalle Muhtarlığı yapan Recep Değirmenci bu dönem jübilesini yapmaya hazırlanıyor. Koltuğun en güçlü adaylarından birisi ise Muhtar Recep Değirmenci’nin asistanı Nurcan Yeşilköy.

KEMALPAŞA’DA KADIN ADAYLA DEĞİŞİM ZAMANI
28 Mart 2019 - 22:07

            Çalışkanlığı ile mahalle sakinlerinin dikkatini çeken Muhtar Adayı Nurcan Yeşilköy ile Menderes Gazetemiz için sıcak bir söyleşi gerçekleştirdik.
            Menderes ilçemizin en büyük Mahallesi Kemalpaşa’ya Muhtar Adayı olmaya nasıl karar verdiniz?
            Öncelikle sahibi bir kadın olan ilçemizin Menderes Gazetesi ile röportaj yapmanın bir kadın olarak mutluluğunu yaşıyorum. Bu röportaj kadın dayanışmasının bir göstergesidir.
5 dönemdir Mahallemizin Muhtarlığını yapan Recep Değirmenci’nin yardımcılığını yapıyorum. Bu nedenle Menderes’in en büyük Mahallesinde Muhtar ne yapar, görevleri nelerdir, hangi sorunu nasıl çözer konularına hakimim. Bu deneyim ve tecrübeyi bana kazandıran Değirmenci Muhtarımıza teşekkür ediyorum. Çok sayıda mahalle sakinimizin ve değerli muhtarımızın önerisiyle bir adım öne çıktım. Mahalleme en güzel hizmeti verebilme arzusuyla aday oldum.
Bu kararınızı aileniz nasıl karşıladı?
Her başarılı insanın arkasında bir eşi vardır. Benim de en büyük destekçim eşim ve kızım. Sivilde sorumluluk alma kararımın asıl mimarı sevgili kızımdır. Kızım tiyatro kursu için bir süre başka bir ilçeye gitti. Bizim ilçemizde neden olmadığını sordu. Bu sorgulamanın ardından sivil yaşamda insiyatif almak bir şeyler yapmak gerektiğine inanarak önemli kararlar aldım.
Kadın bir Muhtar bu kadar büyük bir mahallenin sorumluluğunu alabilirmi?
Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisidir.
1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.
1933 yılında Türkiye'nin ilk kadın muhtarı seçilen Gül Esin, Aydın'ın Çine İlçesi, Karpuzlu Bucağı'nın muhtarlığını yaptığı dönemde Atatürk tarafından ödüllendirilmiştir. 32 yaşında muhtar seçilen Gül Esin, önemli başarılara da imza atmıştır.
O dönemde bu yana kadınlarımız her alanda başarı gösterdi. Kemalpaşa Mahallemizin muhtarlığını bir kadın çok güzel de yapar. Bu görevi en güzel şekilde de yapacağımdan eminim.
Muhtar olduğunda ilk yapacağın şey nedir?
5 dönemdir Muhtarlık yapan Recep Değirmenci’nin 3 yıldır yardımcılığını yapıyorum. Değirmenci dönemindeki hizmetleri arttırarak sürdürmek istiyorum. Birçok sivil toplum kuruluşunun siyasallaştığını bu nedenle bölünmelerin yaşandığını görüyorum. Muhtarlık çatısı altında siyasallaşmadan sivil toplum etkinlikleri yapmak istiyorum.
31 Mart Yerel Seçimlerinde Nurcan Yeşilköy’ün en büyük yardımcıları başta kadınlar olmak üzere Aza Adayları Hasan Öz, Güney Çelik, Levent Çetin ve Mustafa Karakoç olacak. Yeşilköy’ün kazanma azmi ve kararlılığı gözlerinden okunuyor. Menderes Gazetesi olarak kendisine ve ekibine başarılar diliyoruz.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Enver Gürbüz Yıldırım
    9 ay önce
    Nurcan Yeşilköy kızım,mahallemizin destekleriyle seçimi inşallah kazanırsın... tüm mahalle sakinlerine gösterdiğin saygı ve sevginin karşılığını alırsın...sonrasını merak etme ..Enver Gürbüz Yıldırım amcan başta olmak üzere her yaşta mahalleli gönüllü olarak yanındayız kızım